Siłownia to styl życia

fitness-1143786_1280Siłownia to nie tylko ciężary, sztangi i panowie o szerokich ramionach. Dziś na siłownie idzie się poćwiczyć, zadbać o zdrowie, popracować nad sylwetka i kondycją. Zazwyczaj to tylko jedna z kilku sal w dużych centrach sportowo-rekreacyjnych, gdzie oprócz pracy z przyrządami do budowania masy mięśniowej można wziąć udział w zajęciach fitness, zumby czy jogi. Obecnie hasło „siłownia” czy zwrot „idę na siłownię” nie odnosi się do konkretnego miejsca lecz do postawy i stylu życia.

Siłownia – bycie fit

Obecnie większa cześć gości siłowni to nie kulturyści, strongmani czy adepci sportów siłowych, choć i ich nie brakuje, lecz przeciętni ludzie, którzy chcą po prostu poćwiczyć i zadbać o siebie i swoje zdrowie. Coraz większa cześć społeczeństwa zdaje sobie sprawę, z tego, że aktywność fizyczna jest gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególne oblężenie kluby fitness przeżywają jesienią i zimą. Jeśli nawet w sezonie letnim wiele osób choćby biegało lub spacerowało, to w zimie, aby podtrzymać dobre nawyki przeniesie się do sal siłowni. Nie każdy jest tak odważny, aby ćwiczyć na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej zera stopni.
Jeszcze do niedawna wiele osób starało się ćwiczyć w domu. Owszem to także jest rozwiązanie. Jednak wraz z moda na ćwiczenie coraz więcej osób postanowiło wyjść z własnych czterech ścian i odważyła się przyjść do siłowni. Problem ten dotyczył głownie osób otyłych i „debiutantów”, które krępowały się zacząć ćwiczyć wśród innych.

Ruch to za mało

Ćwiczenia, aktywność fizyczna zamiast spędzania wolnego czasu na kanapie – zdecydowanie tak! Należy pamiętać, że najlepsze efekty daje połączeni ćwiczeń z odpowiednia dietą. Sport wyczynowy nierozerwalnie wiąże te dwa elementy. W przypadku osób, których celem jest zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu dobrze wyglądać i być w formie restrykcyjna dieta lub głodówki to nie najlepsze rozwiązanie. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze koniec z pustymi kaloriami! Jeśli zaczniesz już swoją przygodę z siłownią to nie warto cały wysiłek i litry potu tam wylane zmarnować podczas wizyty w fast-foodzie. Zamiast pustych kalorii postaw na zbilansowaną dietę bogatą w pełnowartościowe węglowodany, owoce i warzywa. Świadome odżywianie jest kluczem do sukcesu.

Nawyk picia wody

Woda jest esencją życia. Po krótkiej fascynacji napojami słodzonymi, sztucznymi sokami ludzie zaczynają na nowo odkrywać dobrodziejstwo wody. Zwłaszcza osoby, które trenują powinni zdawać sobie sprawę, że woda powinna towarzyszyć im na każdym kroku, nie tylko podczas aktywności. Jej konsumpcja jest wskazana o każdej porze roku, nie tylko w lecie podczas upalnych dni.
Dziś na siłowni można spotkać wszystkich: profesjonalistów, amatorów, młodych i starych, chudych i otyłych. Siłownia stała się miejscem, gdzie przychodzi się poćwiczyć, pobiegać poskakać na piłce czy wreszcie pomedytować. Siłownia nie jest mekką osiłków i mięśniaków, lecz miejscem gdzie każdy może zadbać o siebie.