Modlitewnik-czym jest

Czym jest modlitewnik? Modlitewnikiem nazywamy książeczkę do nabożeństwa, która wykorzystywana jest przede wszystkim podczas nabożeństw niedzielnych, majowych, rorat. W środku modlitewnika znajdują się liczne pieśni i psalmy, jak również modlitwy. Modlitewnik ma służyć pomocą oraz umożliwiać pełniejsze uczestnictwo w mszy świętej. Modlitewniki są również kierowane do dzieci w wieku szkolnym, dzięki czemu znacznie lepiej przyswajają one treści pieśni czy modlitw.

Modlitewniki są znane w naszym kraju od dawnych czasów – pierwsze z nich pojawiły się jeszcze w XI-XII wieku, zabytkowe modlitewniki oraz wzmianki o nich pochodzą z wieku XIII. Modlitewniki były wtedy tworzone ręcznie a zawarte w nich modlitwy były spisywane w jerzyku staropolskim. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest odtwarzanie historii modlitw oraz pastorałek na podstawie zabytków takich jak modlitewniki.

Gdzie znaleźć można modlitewnik? Modlitewniki kupić można w sklepach z dewocjonaliami, jednak wiele parafii posiada liczne egzemplarze dla swoich parafian. Znajdują się one najczęściej na ławkach, w których podczas nabożeństwa siedzą wierni. Wiele osób pragnie zaoszczędzić na marży nakładanej przez sklepy z dewocjonaliami i tego typu produkty kupuje w sieci. Z pewnością jest to nieco tańsze rozwiązanie, warto jednak zwracać uwagę na koszty przesyłki danego przedmiotu. Modlitewniki można również odkupić od znajomych.

 

Kiedy niezbędny jest modlitewnik? Modlitewniki bez wątpienia przydają się podczas mszy świętych oraz mszy z danej okazji. Modlitewnik jest wymagany podczas nauk do pierwszej komunii świętej, jak również podczas samej mszy świętej z tej okazji. Modlitewniki powinny znajdować się w każdym domu. Modlitewniki często wykorzystywane są podczas wizyt duszpasterskich.

Gdzie znaleźć można takie produkty jak modlitewnik? Przede wszystkim w sklepach z dewocjonaliami –  z pewnością w każdym średnim i dużym mieście nie brakuje tego typu punktów. W sklepach z dewocjonaliami znaleźć można wiele innych, przydatnych dla osób wierzących przedmiotów. To właśnie tego rodzaju sklepy są najbardziej pomocne w przypadku posiadania dziecka, które udaje się do pierwszej komunii świętej. W sklepach z dewocjonaliami znaleźć można przede wszystkim modlitewnik, ale też liczne medaliony z wizerunkami świętych, krzyżyki, łańcuszki – wszystko to wykonane ze szlachetnych materiałów, takich jak srebro czy złoto. Poza medalionami znajduje się tam wiele pamiątek chrztu świętego oraz wiele obrazków świętych, często oprawionych w ramy, również ikony. W sklepach z dewocjonaliami nie brakuje również elementów odzieży – najczęściej są to ubrana przeznaczone dla niemowląt, które stanowią odświętne ubranie podczas pierwszego chrztu świętego. Sklepy te oferują także niewielkie garnitury czy alby, które są obowiązkowe podczas pierwszej komunii świętej. jest tu również wiele dodatków: wianki na głowę dziewcząt, różańce wykonane z różnorodnych materiałów. W sklepach z dewocjonaliami znaleźć można także świece wykorzystywane do pierwszego chrztu świętego.