Kulturystyka – czym jest?

Czym jest kulturystyka? Kulturystyka to dyscyplina sportowa, skupiająca się przede wszystkim an wysiłku siłowym. Dyscyplina ta obejmuje ćwiczenia polegające przede wszystkim na podnoszeniu ciężarów oraz ćwiczenia dotyczące wytrzymałości całego organizmu. Kulturystyka, pomimo, iż jest kojarzona ze stałymi bywalcami siłowni, staje się coraz popularniejsza. Wynika to przede wszystkim z nacisku na  budowę wspaniałej masy mięśniowej, oczywiście w granicach rozsądku. Ta dyscyplina nie wymaga również specjalnego przygotowania – trening może rozpocząć każda zdrowa osoba, która będzie miała ochotę i czas na regularne wizyty na siłowni oraz dostosowanie rytmu ćwiczeń do budowania odpowiedniej masy mięśniowej.

Kto zajmuje się taką dyscyplina jak kulturystyka? przede wszystkim jest to sport rozpowszechniony wśród mężczyzn. Pozwala on na budowanie trwałej masy mięśniowej, co dodatkowo wspomagane przez odżywki daje zdumiewające rezultaty. Kulturystyka jest również sportem związanym z licznymi zawodami, na których prezentowane są nie tylko wyrzeźbione sylwetki uczestników, ale również odbywają się liczne dyscypliny siłowe, pozwalające wybrać najsilniejszego uczestnika. Kulturystyka zrzesza wokół siebie wielu pasjonatów na całym świecie, umożliwiając również kontaktowanie się jej fanów oraz uczestniczenie w różnorodnych dyskusjach, głównie poprzez sieć internetową.

Kulturystyka jest również coraz bardziej popularniejsza wśród pań – mogą one ćwiczyć nie tylko na koedukacyjnych siłowniach, ale również wybierać placówki dedykowane wyłącznie dla pań. Panie bardzo chętnie łapią nie tylko za sztangi, ale i za ketle, które w ostatnich latach biją rekordy popularności. Różnorodne ćwiczenia z kulą pomagają nie tylko wzmocnić ramiona czy nogi, ale również rzeźbić wspaniałą sylwetkę oraz skutecznie spalać tłuszcz. Panie mogą również korzystać z klasycznych przyrządów dostępnych na każdej siłowni. Istotne jest jednak, aby po zakończonym treningu uzupełniały niedobory substancji odżywczych w organizmie i nie dopuściły do jego wyjałowienia. Panie powinny również tak samo często jak siłownię odwiedzać basen – pozwoli to na rozluźnienie mięśni.

Czy taki sport jak kulturystyka jest dla wszystkich? Niestety nie. Kulturystyka wymaga przede wszystkim sprawnych i mocnych stawów – poprzez liczne przeciążenia podczas treningów można nabawić się wielu poważnych kontuzji. Kulturystyki nie powinny trenować dzieci.

 

Jakie są zalety trenowania kulturystyki? Przede wszystkim jest to niebagatelny wpływ na rozwój mięśni – ćwiczenia kulturystyczne pozwalają na budowanie nowych włókien mięśniowych oraz na skuteczne pozbywanie się podskórnej tkanki tłuszczowej. Kulturystyka pozwala również na stopniowe wzmacnianie stawów oraz mięśni, a tym samym – ich dłuższe, harmonijne działanie.

 

Kulturystyka to dziedzina, która również w Polsce rozwija się doskonale – coraz liczniejsze siłownie oraz możliwość trenowania również na świeżym powietrzu sprawia, iż coraz większa grupa osób jest zainteresowana rozpoczęciem codziennych, regularnych treningów.