Kultura na siłowni

W każdym miejscu panują zasady savoir-vivre – w restauracji niegrzecznie jest bekać, w teatrze nie należy jeść popcornu. Czy na siłowni istnieją etykieta świadcząca o twojej kulturze osobistej? Oczywiście, że TAK!

Na siłowni nie bądź samolubny. Zdecyduj się na to, że będziesz pomagać innym osobom. Jeśli widzisz, że jakiś zawodnik potrzebuję asekuracji bo tak naprawdę nie radzi sobie z ciężarem zdecyduj się na to, że tak właściwie podejdziesz do niego i podasz mu pomocną dłoń. Nigdy nie wiesz tego czy Ty nie będziesz oczekiwał od kogoś pomocy. Pokażesz się z dobrej strony i wszystkie osoby będą Cię szanować.

Wchodząc na jakiś przyrząd czułeś, że ktoś na nim pozostawił ślady swojego potu. Czy takie zachowanie będziesz zaliczał do kulturalnych? Oczywiście, że NIE! Nie zachowuj się w taki sam sposób. Zdecyduj się na to, że tym razem weźmiesz ze sobą ręcznik. Jeśli wykonasz ćwiczenie to tak naprawdę wytrzesz za sobą ślad tego potu. Jeśli widzisz, że na siłowni nie ma żadnych ręczników to zdecyduj się na to, że będziesz ze sobą zabierał swój.

Nie zajmują na siłowni całego miejsca. Jeśli wykonujesz martwy ciąg to pomyśl o tym, że przestrzeń jaka jest Ci potrzebna do tego wykonania musi się odnosić tylko do niewielkiej powierzchni. Nie zajmuj połowy siłowni na swoje ciężary. Jeśli chcesz zająć całe swoje miejsce na siłowni to tak naprawdę pomyśl o tym aby otworzyć siłownię u siebie w domu np. w piwnicy.

Z pewnością każdy zna powiedzenie, że ostatni gasi światło. Podobnie jest na siłowni. Jeśli skończyłeś ćwiczyć na przyrządzie zdecyduj się na to, że odstawisz go na swoje miejsce. Sam na pewno nie lubisz szukać po całym klubie jakiegoś odważnika o wadze np. 5kg. Taka sama sprawa dotyczy się sprzętu. Zdecyduj się na to, że po wykonaniu ćwiczenia odstawisz na właściwe miejsce hantle lub gryf.

Higiena osobista na siłowni to także bardzo istotny czynnik. Postanów sobie to, że w końcu nie będziesz się zachowywał jak u siebie w domu. Nie bekaj i nie puszczaj bąków. Jeśli przychodzisz na siłownię to postaraj się umyć poprzedniego dnia. Na pewno nikt nie zamierza wąchać takich zapachów. Zabieraj ze sobą strój do przebrania. Pomyśl o tym aby wziąć zapasowe buty ponieważ te, w których chodzisz na co dzień nie będą najbardziej odpowiednie do tego aby wykonać trening na siłowni.

Zabieraj ze sobą strój treningowy. Czy odpowiednie będzie jeśli wykonasz ćwiczenia w tej koszulce w której chodzisz na co dzień? Oczywiście, że NIE! Z tego powodu zdecyduj się na to, że zaopatrzysz się w najbardziej przydatny sprzęt a chodzi tutaj głównie o buty oraz koszulkę. Nie zapominaj także o zabraniu ze sobą w razie czego dodatkowych skarpetek. Te w których wykonałeś trening na pewno nie pachną najlepiej.

Nie zachowuj się agresywnie na siłowni. Jeśli widzisz, że jakaś osoba po skończeniu ćwiczenia nie odstawiła ciężaru na swoje miejsce to tak naprawdę nie myśl o tym aby jej od razu ubliżać. Lepiej czasem jest przeprowadzić łagodną rozmowę aniżeli szukać jakiś konfliktów. W atmosferze przyjaznej na pewno lepiej się ćwiczy. W celu rozwiązania problemu pomyśl o tym abyś zabrał ze sobą następnym razem kartkę z napisem – po ćwiczeniach odkładaj przyrządy na swoje miejsce.

Zostaw sprzęt na którym ćwiczysz w jak najlepszym stanie. Z tego powodu zdecyduj się na to, że nie będziesz go w żaden sposób dewastował. Konieczne jest to abyś szanował te przyrządy na których chcesz przeprowadzić trening. Nie możesz myśleć o tym aby zabierać je ze sobą do domu. To na pewno nie będzie należeć do odpowiedniego systemu.