Dlaczego wolne ciężary są lepsze?

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego na stronie: jestemfit.pl

Trenując na siłowni mamy naprawdę wiele możliwości rozwoju naszego ciała. Przede wszystkim, możemy pozbyć się zbędnych kilogramów i zadbać o piękną oraz szczupłą sylwetkę. Oczywiście, poprawie ulegnie też kondycja naszego organizmu. Korzyści jest wiele, ale trzeba być zmotywowanym. Na siłowni możemy zdecydować się na wiele ćwiczeń, które mogą nam pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów. Zazwyczaj trenujący mają dylemat czy wybierać wolne ciężary czy zwykłe maszyny. Dzisiaj postanowiliśmy wypisać kilka plusów tej pierwszej opcji.
Co ciekawe, wolne ciężary są zazwyczaj rzadziej wybierane. Patrząc pod tym kątem może wydawać się, że są one po prostu mniej korzystne. Warto jednak dowiedzieć się, dlaczego tak się właśnie dzieje. Najważniejszy czynnik jest taki, że maszyny są znacznie prostsze w obsłudze. Duża grupa ludzi jest początkująca i wybierają oni łatwiejsze zagadnienia, a takie mogą być realizowane właśnie przy użyciu maszyn. Wolne ciężary są zazwyczaj zawsze dostępne i nigdy nie ma do nich dużych kolejek. W przypadku maszyn takiego komfortu już nie ma i na trenowanie na niektórych trzeba poczekać odpowiednią ilość czasu.
Trzeba też podkreślić, że wolne ciężary umożliwiają wykonywanie ćwiczeń bardzo dokładnie.  W żaden sposób nie ograniczają naszego ruchu, dlatego możemy zaangażować w zadania więcej mięśni, które dodatkowo będą znacznie lepiej wykorzystane. Jak łatwo domyślić się, dzięki temu tak wykonana jednostka treningowa będzie o wiele skuteczniejsza i przyczyni się do tego, że nasze ciało szybciej zacznie wyglądać tak, jak sobie tego właśnie życzymy. Generalnie, obsługa wolnych ciężarów jest dużo trudniejsza, niż maszyn. To też powoduje, że wykonywany trening jest bardziej efektowny. W końcu łatwiej poradzić sobie z ciężarem dziesięciokilowym na maszynie, niż w przypadku wolnych obciążeń. W przypadku drugiej opcji – jeśli damy radę – to uzyskamy z tego więcej korzyści. Aby jednak skuteczne korzystanie z wolnych ciężarów było możliwe, trzeba posiadać już pewien stopień zaawansowania.