Dieta na całe życie

Zamiast żyć od diety do diety i z utęsknieniem wypatrywać końca zaplanowanej głodówki, lepiej wprowadzić do codzienności kilka prostych zasad żywieniowych. Niektóre z nich z pewnością nie będą wydawały się łatwe do zaadaptowania, ale wystarczy trochę czasu i dobra dieta zastąpi wszystkie negatywne nawyki żywieniowe, do tej pory niszczące zdrowie oraz figurę. Traktowanie diety jako kary na ogół nie przynosi skutków. A nawet jeśli widać efekty, to raczej prędzej niż później pojawi się efekt jojo. Można uniknąć takiego scenariusza, jeżeli do własnego, racjonalnie tworzonego, jadłospisu podejdzie się jak do sposobu na życie. Dobra dieta i systematyczna aktywność fizyczna to ważne metody tworzenia fundamentów zdrowego i pełnego energii życia. Można potraktować je zatem jako środek do celu.

Dieta z umiarem

Zamiast odmawiać sobie wszystkich kulinarnych przyjemności, można jeść wszystko, ale z umiarem. Jak go zachować? Na pewno czasami trudno się powstrzymać przed sięgnięciem po dokładkę czy kolejny kawałek ciasta. Dobra dieta zakłada jednak cierpliwe stawianie oporu. Zamiast od razu brać się za drugą porcję, można na przykład iść na spacer czy napić się wody. A nawet umyć zęby. W czasie wszystkich tych czynności prawdopodobnie odczuje się sytość po poprzednim posiłku i odejdzie tak wielka ochota na dokładkę. Szczególnie ważne jest unikanie żywności przetworzonej oraz tej o wysokim indeksie glikemicznym. Sięgając po takie jedzenie, człowiek naraża się na szybsze napady głodu. Znanym sposobem ograniczania wielkości posiłków jest także spożywanie ich na mniejszych talerzach.

Stres wrogiem diety

Aby dobra dieta była naprawdę dobra, trzeba uzupełnić ją aktywnym treningiem. O tym wie każdy, kto choć raz w życiu się odchudzał. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że o skuteczności diety decyduje również spokój i opanowanie nerwów. Każdy stres sprawia, że dobra dieta przestaje być tak naprawdę dobra. A na pewno zmniejszają się efekty ograniczania jedzenia czy intensywnego treningu. Zatem chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, trzeba postarać się o zapewnienie sobie możliwie największej ilości spokoju. Tym bardziej unikać restrykcyjnych ograniczeń w kwestii jedzenia. Mogą one bowiem bardzo stresować. Podobnie jak zbyt intensywny trening. Dlatego zamiast wyznaczać sobie trudne do osiągnięcia cele, jak chociażby zgubienie kilkunastu kilogramów w miesiąc, lepiej postawić na zdrową żywność oraz aktywność ruchową dostosowaną do obecnego stanu zdrowia. Nie bez znaczenia jest także kondycja jednostki. Dobra dieta wcale nie musi być niesmaczna. Każdy powinien szukać produktów, które będą zdrowe, a których spożywanie nie będzie oznaczało męczarni dla kubków smakowych. Podobnie rzecz ma się z treningiem. Powinien męczyć, ale jednocześnie dostarczać pozytywnej energii. Przyjmując taką strategię działania w odchudzaniu, można liczyć, że dobra dieta wejdzie człowiekowi w krew i z czasem nie będą go kusiły kaloryczne i niezdrowe przekąski. A regularne ćwiczenia staną się sposobem na odpoczynek. Zdrowy, bo aktywny.