Czemu warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

pobrany plik (1)Zadajesz sobie pytanie dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu i – równocześnie – skąd tak duża popularność siłowni miejskich? Odpowiedź jest prosta… Po pierwsze dlatego, że miejsc, gdzie możesz ćwiczyć jest coraz więcej. To już nie tylko ścieżki biegowe, ale także siłownie kuszą mieszkańców miast do aktywnego spędzania wypoczynku. Na świeżym powietrzu jest ćwiczyć zdecydowanie zdrowiej. Człowiek ma kontakt ze słońcem, płuca mogą odetchnąć, umysł także wypoczywa.

Na tym nie koniec zalet sportu plenerowego. Ćwiczenie na wolnym powietrzu pozwala na szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów czy codziennego nadmiaru kalorii. Ćwiczenie na siłowni, nawet plenerowej, jest naprawdę efektywne i daje wiele korzyści. Lepszą sylwetkę, dobrą kondycję, sprawniejsze ciało. Regularne ćwiczenia poprawiają ogólną koordynację ciała i sprawność fizyczną dzięki pracy wszystkich partii mięśni na bardzo różnorodnych urządzeniach.

Do dyspozycji mamy szereg urządzeń, z których najważniejsze postaramy się tu opisać. Na siłowni miejskiej na pewno znajdziesz tzw. rowerek. Jeśli chciałeś mieć rower stacjonarny, a nigdy nie było Ci na niego stać lub z jakichś powodów nie dajesz rady jeździć na tradycyjnym rowerze (jesteś na przykład osoba starszą), to taki rower na miejskiej siłowni będzie dla ciebie idealny. Popularne jest również urządzenie imitujące bieg, tyle, że dużo mniej angażujące organizm do wysiłku. Można go oczywiście intensyfikować, niemniej jednak urządzenie jest idealne dla początkujących. Nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także poprawia kondycję stawów.

Na miejskich siłowniach popularne jest również urządzenie imitujące pływanie kajakiem (czy łódką). Dzięki niemu wzmacniamy mięśnie pleców, ramion i nóg. Cześć z urządzeń pozwala na wzmocnienie i stabilizację właściwej postawy ciała. Pozwalają one na rozciągnięcie się, rozprostowanie i wzmocnienie mięśni dla utrzymania tej postawy. Dzięki temu możemy się spodziewać, że nie będą nam grozić problemy z kręgosłupem.

Warto zauważyć, że z większości urządzeń, bez żadnych przeciwwskazań mogą korzystać osoby cierpiące na równego rodzaju bóle, na przykład pleców. Urządzenia używane ostrożnie pozwalają rozruszać mięśnie i stawy, rozprostować się, a nawet zrelaksować.

Wiele z urządzeń siłowni jest tak skonstruowanych, że działają równocześnie na kilka partii mięśni, dzięki czemu wzmacniamy ogólną kondycję i koordynację ruchową. Jeśli więc czujesz się zmęczonym codziennym „ślęczeniem” za biurkiem i wyraźnie brakuje Ci ruchu, czujesz że podupada Twoje zdrowie – warto wybrać się choć kilka razy w tygodniu, chociaż na pół godziny do siłowni plenerowej. Tu wystarczy poćwiczyć zgodnie z siłami i możliwościami. Pozwala to na dotlenienie się i „zresetowanie” przed kolejnym dniem pracy bez ruchu. Jest to bezapelacyjnie lepszy sposób na spędzenie wolnej godzinki w ciągu dnia, niż bezmyślne spoglądanie w telewizor. Zapewnij sobie aktywny odpoczynek, a szybko poczujesz pozytywną różnicę. Będziesz bardziej wypoczęty i – zdrowszy. Naprawdę warto korzystać!