Co zrobić, żeby mieć płaski brzuch?

plaski-brzuchSzczupły, płaski brzuch, ładnie wyrzeźbione mięśnie, tak zwany „kaloryfer” – to marzenie prawie każdego z nas. Dawno minęły czasy, gdy w modzie były rubensowskie kształty; teraz podoba się to, co świadczy o zdrowym trybie życia i intensywnej pracy nad własnym ciałem. O zgrabną sylwetkę warto się starać nie tylko ze względu na walory estetyczne; choć nie ma chyba osoby, która nie chciałaby poczuć się atrakcyjna i pewna siebie w upalny dzień na plaży. Trening mięśni brzucha wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia:

silne mięśnie brzucha pozwalają na bardziej dynamiczne skręty, skłony i tym podobne: dzięki nim zyskujesz więcej mocy przy rzutach czy ciosach;

mięśnie brzucha utrzymują równowagę wokół kręgosłupa, a więc pomagają utrzymać dobrą postawę i nie garbić się;

im silniejsze mięśnie brzucha, tym mniej problemów z bólami kręgosłupa;

mięśnie proste brzucha, razem z wewnętrznymi poprzecznymi, tworzą tarczę ochronną dla organów wewnętrznych.

Najczęstszym ćwiczeniem na mięśnie brzucha jest oczywiście unoszenie tułowia, czyli popularne „brzuszki”. To proste ćwiczenie może zdziałać cuda, ale tylko jeśli będzie wykonywane prawidłowo. O czym należy pamiętać?

Nie wykonuj brzuszków z nogami zablokowanymi o drabinkę czy ławkę. Jeśli blokujesz nogi, bardziej niż mięśnie brzucha angażujesz mięśnie biodrowo-lędźwiowe.

Zwróć uwagę na prawidłowe oddychanie: przy unoszeniu tułowia ­– wydech (najlepiej ustami), przy opuszczaniu – wdech.

Patrz w górę. Dzięki temu nie nadwyrężysz mięśni szyi, a twój kręgosłup będzie prawidłowo ułożony.

Wygnij plecy w łuk, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Grzechem, który najczęściej popełniają osoby ćwiczące, jest nieregularność. Aby uzyskać jakiekolwiek efekty, należy się zmotywować i trenować w regularnych odstępach czasu. Dużo bardziej skuteczny będzie trening mniej intensywny i krótszy, a prowadzony systematycznie, niż jednorazowy wycisk. Mięśnie brzucha najlepiej ćwiczyć 3–4 razy w tygodniu. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić codziennie; mięśnie zlokalizowane w tej części ciała, podobnie jak pozostałe mięśnie ludzkiego organizmu, potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń bardzo ważne jest wykonanie rozgrzewki obejmującej całe ciało. Nie ma ćwiczenia, które angażowałoby tylko jeden mięsień, dlatego trzeba je wszystkie odpowiednio rozruszać.

Ponadto należy pamiętać, że nawet najbardziej wyszukany i intensywny trening nigdy nie zastąpi w pełni zbilansowanej diety. Nawet jeśli uda nam się uzyskać mocne i silne mięśnie brzucha, nadmierna warstwa tłuszczu przykryje efekty naszej pracy. Nieprawidłowa dieta może przyczynić się nie tylko do odkładania się tkanki tłuszczowej w pasie brzusznym, ale także do gromadzenia się gazów jelitowych, które powodują wzdęcia brzucha. W dążeniach do płaskiego brzucha należy więc unikać produktów wzdymających. Aby pozbyć się zbędnej „oponki”, warto skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach kardio (wytrzymałościowych), które stanowią podstawowe narzędzie treningowe do walki z niechcianym tłuszczem.