Co zrobić, aby osiągnąć odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń?

Trenowanie w Polsce jest z miesiąca na miesiąc coraz popularniejsze. Szczególnie ten fakt objawia się w miesiącach letnich, kiedy to zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą zaprezentować szczupłą i zadbaną sylwetkę. Systematyczne wizyty na siłowni to jednak nie tylko możliwość pochwalenia się atrakcyjnym ciałem. To również rewelacyjna szansa w aspekcie zatroszczenia się o własne zdrowie. Mamy nadzieję, że nikogo do tego nie trzeba przekonywać. Aby jednak to wszystko było możliwe, każdy trenujący musi trenować odpowiednio. Co to znaczy? Nie mniej, nie więcej, że wszystkie zadania powinny być wykonywane tak, jak należy. Jeśli będziecie ćwiczyć byle jak, to na pewno sobie tym w żaden sposób nie pomożecie. Kluczowa w tym wszystkim jest technika wykonywania zadań. Powinna być jak najlepsza, aby uzyskiwać optymalne efekty. Kłopot z tym mają szczególnie osoby początkujące, dla których wizyta na siłowni jest często pierwszym kontaktem z ciężarami czy wolnymi maszynami. Co zatem zrobić, aby wykonywać wszystkie ćwiczenia zgodnie z zasadami?
Nie jest to takie trudne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Trzeba jednak stosować się do kilku wskazówek. Tak jak wspomnieliśmy – największy kłopot z tym wszystkim mają osoby początkujące, które co dopiero zaczęły przygodę z siłownią. One najczęściej nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście, na każdej siłowni jest trener. Generalnie, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Wszystko po to, aby wykonywać każde ćwiczenie perfekcyjnie. Jeśli jednak nie chcecie wydawać dodatkowej gotówki, to i tak możecie spytać się o radę. Na pewno ta osoba Wam pomoże. Poza tym, możecie spytać się o pomoc jakieś inny osoby aktualnie trenujące. Zazwyczaj nikt nie ma problemów, aby pomóc w potrzebie. Nie warto się wstydzić, ponieważ złe wykonywanie ćwiczeń nie daje efektów. W nowszych siłowniach są dopiero co kupione urządzenia. Na tych trudniejszych zazwyczaj znajduje się instrukcja obsługi. W związku z tym, warto przeczytać ją przed rozpoczęciem sesji.
To jednak nie jedyna czynność, jaką należy wykonać. Jeśli już dowiesz się od trenera personalnego, opiekuna, innego ćwiczącego lub po prostu przeczytasz, jak wykonywać dane ćwiczenie, to następnie powinieneś nauczyć się dokładnego robienia tego zadania. Nie jest to sprawa, z którą należy się śpieszyć. W końcu powinieneś poświęcić na nią tyle czasu, aby wszystkiego się dokładnie nauczyć. Lepiej trenować samą technikę pięć godzin dłużej i potem czerpać maksymalne efekty, niż nie przyswoić sobie żadnego elementu tak naprawdę dokładnie. Jest to naprawdę fundamentalna sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę, żeby dokładnie przyswoić każdą poszczególną część. Należy ćwiczyć powoli. Potem każdy z Was nabierze odpowiednich automatyzmów i wszystko będzie szło bardzo sprawnie.
Trzeba też zwrócić uwagę na jeden istotny fakt. W trakcie uczenia się prawidłowej techniki, żaden z Was nie powinien sięgać po najcięższe ciężary. Nauka musi być swobodna. Jeśli zdecydujecie się na spore obciążenia, to nie będziecie w 100% skupieni na prawidłowej technice, a to ona w tym momencie jest najważniejsza! W związku z tym, zróbcie wszystko tak, jak należy. Czyli po dowiedzeniu się, jak robić dane zadanie, rozpocznijcie trenowanie na najniższych możliwych obciążeniach. Nie przejmujcie się, bo to całkowicie normalne. Nie każdy od razu stał się Mariuszem Pudzianowskim czy Michałem Materlą. Jeśli będziecie trenować na najniższych obciążeniach, to nie będzie większych problemów z nauczeniem się prawidłowej techniki. Potem już tylko prosta droga do nabrania automatyzmu i odpowiedniej regularności.
Kluczowe jest też to, aby uczyć się prawidłowej techniki zaraz na początku treningu, a nie pod jego koniec. Niektórzy dostawiają sobie nowe maszyny na ostatek. To błędne podejście, ponieważ kiedy nie jesteśmy zmęczeni nauka nowych elementów przychodzi nam o wiele łatwiej. W związku z tym, trenowanie techniki na danej maszynie powinno odbywać się na początku. Dzięki temu, wszystko przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej.