Aerobic dla każdego

Coraz częściej decydujemy się na poprawę naszego zdrowia i wyglądu naszego ciała. Poszukując ćwiczeń, które pomogłyby nam w tej trudnej sztuce możemy zwróć uwagę na aerobic. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, poprawiające wydolność ludzkiego organizmu. W dodatku rozwijają mięśnie oraz pracę układu oddechowego.

Aerobic to intensywne i bardzo dynamiczne ćwiczenia. Wykonywane odpowiednio długo i regularnie poprawiają i pozytywnie wpływają na stan serca oraz płuc. Trening najczęściej łączy rozciąganie z ćwiczeniami ruchowymi oraz siłowymi, które poprawić mają rozciągliwość mięśni. Zwiększa także wydolność układu oddechowego i poprawia krążenie. Aerobic jest także połączeniem tańca z konwencjonalnym wysiłkiem fizycznym. Działa odprężająco, oddala nas od problemów dnia codziennego. Wykonywany w grupach pozwala także często poznać ciekawych ludzi, z którymi przychodzi nam ćwiczyć. Mimo, że sport ten większą popularnością cieszy się wśród kobiet, nie ma najmniejszych przeciwwskazań aby zajmowali się nim również mężczyźni.

Jest wiele odmian i rodzajów ćwiczeń aerobowych. Aerobic istnieje w formie ćwiczeń dla początkujących, ale ma też bardzo zaawansowane i skomplikowane układy dla osób trenujących go dłużej. Można z powodzeniem trenować o w domu, jednakże w całym kraju pełno jest klubów, które prowadzą profesjonalne zajęcia. Najczęściej nie są one specjalnie kosztowne. Dodatkowym atutem jest fakt, że aerobic nie wymaga używania specjalistycznego i drogiego sprzętu. Do wygodnego ćwiczenia wystarczy nam lekki i wygodny ubiór, taki jak dresy i t-shirt. Sprawia to, że aerobic jest łatwo dostępny i na pewno ma wpływ na jego ciągle rosnącą popularność.

Stosując zestaw ćwiczeń aerobic bardzo dobrze wpływamy na ogólny rozwój i kondycję naszego organizmu. Aerobic pobudza serce i krążenie o wiele lepiej i mocniej niż większość wykonywanych „zwykłych” ćwiczeń. Ciało pod wpływem treningu przechodzi ogromne korzystne zmiany. Pomaga przede wszystkim zrzucić zbędne kilogramy, ale także nasze ogólne zdrowie ulega poprawie. Aerobic zmniejsza ciśnienie krwi poprzez wzmacnianie pracy serca, które staje się bardziej wydajne. Mięśnie rozwijają się lepiej i zwiększa się ich elastyczność, co pozwala również kontrolować swoją wagę. Wraz z tym zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Aerobic, podobnie jak każde ćwiczenia fizyczne wzmacnia odporność organizmu. Podczas ćwiczeń wydzielają się także endorfiny – poprawia się nastrój. Ćwiczenia aerobowe mogą być w ten sposób pomocne w walce z depresją lub stresem.

Aerobic posiada wiele swoich odmian, które możemy dopasować pod własne preferencje. Tak na przykład Low-Impact to zestaw mało intensywnych ćwiczeń, dla poznających dopiero tajniki aerobicu. Wykonuje się głównie wykroki i unoszenie kolan.  Step-aerobic to już bardziej zaawansowana odmiana. W tym wydaniu wchodzimy i schodzimy ze stopnia. Możemy w ten sposób wykonać ponad dwieście ćwiczeń. Jest to jeden z lepszych sposobów na poprawę swoje wydolności ale i zrzucenie nadmiaru tłuszczu. Warty odnotowanie jest też Stretching. Jest to jednocześnie osobna forma aerobicu ale jej elementy możemy spotkać w każdym rodzaju ćwiczeń. To rozciągające ćwiczenia wpływające na większą elastyczność i wydłużenie mięśni. Stretching aerobic powinno się wykonywać po każdym treningu. Poprawia on działanie naszych stawów, a i mięśnie stają się bardziej sprężyste i silniejsze.

Aerobic gwarantuje nam dużo lepsze i zdrowsze życie. Nie dość, że panujemy nad swoją wagą, poprawia nam humor to pozwala w bardziej optymistyczny sposób oglądać świat.