Dieta a trening

dieta_kulturystyka_treningChociaż polskie szkoły wciąż jeszcze borykają się z problemem niećwiczących na lekcjach wychowania fizycznego uczniów, wśród dorosłych panuje zupełnie przeciwny trend. Coraz chętniej angażujemy się w treningi i ćwiczenia fizyczne, czy to ze względu na ładną sylwetkę, czy dla poprawienia stanu zdrowia i kondycji. Bez względu na przyczynę, należy pamiętać, że wysiłek i odpowiednia dieta zawsze idą w parze. Zdrowe odżywianie bez aktywności daje niewielkie efekty, i odwrotnie. Co najlepiej jeść przed rozpoczęciem treningu oraz po jego zakończeniu, aby osiągnąć upragnione rezultaty?

Przed treningiem

Podstawowa zasada jest prosta: na trening nie można przyjść objedzonym, gdyż wtedy będzie nam się ćwiczyć fatalnie. Ale coś zjeść trzeba, najlepiej lekkostrawnego; chyba że ktoś chce się pozbyć nadwagi i odbyć trening cardio, wtedy wskazane jest przyjście rano na czczo, bo tak najlepiej spala się tkanka tłuszczowa. Ponieważ wysiłek fizyczny powoduje wiele zmian w organizmie, w tym przyspiesza proces budowy mięśni, przed treningiem najlepiej spożyć odżywczy posiłek bogaty w węglowodany. To one są głównym źródłem energii w diecie człowieka. Szykując się do ćwiczeń, ostatni posiłek zjedzmy maksymalnie na dwie godziny przed nimi, aby nie obciążać żołądka i nie narażać się na dolegliwości bólowe. Najwięcej energii zapewniają węglowodany złożone, obecne w zbożach (kasze, makarony, płatki zbożowe, pieczywo), nasionach roślin strączkowych, warzywach korzeniowych, owocach i sokach. Kolejnym ważnym składnikiem jest białko, którego zapotrzebowanie w czasie wysiłku fizycznego wzrasta nawet o 50%. Szczególnie jeśli trening jest siłowy i szybkościowy. Dlatego zaleca się regularnie jeść chude produkty mleczne: twaróg, jogurty, mleko, chude mięso i ryby, jaja, soję, warzywa strączkowe. Warto też powstrzymać się przed ciężkostrawnymi potrawami smażonymi na głębokim tłuszczu.

Po treningu

Po ćwiczeniach konieczne jest uzupełnienie utraconych kalorii: pierwszy posiłek należy zjeść po upływie 30 minut. Posiłki powinny zawierać składniki, które organizm wykorzystał w trakcie wysiłku (duże ilości witamin, sód, wapń, magnez), a także spore ilości białka, które przyspiesza budowę i regenerację mięśni. Oczywistym wyborem jest białko znajdujące się w chudym mięsie lub nabiale. Warto spożyć je w połączeniu z produktem pełnoziarnistym. Doskonałym dodatkiem są warzywa bogate w witaminy i składniki mineralne. Co ciekawe, po treningu wskazane jest również spożycie tłuszczu, przy czym najlepsze są nienasycone kwasy tłuszczowe. Posiłek należy uzupełnić płynem, by skutecznie nawodnić organizm.

Jeśli już o nawadnianiu mowa, trzeba koniecznie pamiętać o uzupełnianiu na bieżąco strat wody w organizmie, aby nie narazić się na odwodnienie. W czasie ćwiczeń nieunikniona jest także utrata elektrolitów; na szczęście dzięki istnieniu nowoczesnych doustnych płynów nawadniających można skutecznie uzupełniać wszelkie niedobory. Preparaty tego typu są skuteczne i całkowicie bezpieczne, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.