Buty na siłownię

athlete-847657_1280Każdy, kto czynnie uprawia sport wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. Oczywiście ćwiczyć można we wszystkim i wszędzie. Największe brazylijskie talenty piłkarskie zaczynały swoje kariery od kopania piłki na ulicach slamsów. Na szczęście większość z nas, może sobie pozwolić na zakup odpowiedniego sprzętu sportowego.
Ogromna popularyzacja aktywnego trybu życia sprawiła, że producenci sprzętu sportowego przygotowują swe produkty zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. W szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku można wybrać artykuły niskobudżetowe lub absolutny top (także cenowy), wytworzony w oparciu o innowacyjne rozwiązania.
Rozglądając się za odpowiednimi butami na siłownie warto przeanalizować swoje potrzeby i dopasować odpowiednie rozwiązanie do swojego przypadku. Na rynku istnieje wiele typów obuwia sportowego i tylko od Ciebie zależy na co się zdecydujesz. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie swoje potrzeby.
Buty na siłownię czy buty do treningu siłowego?

Przede wszystkim obuwie używane go wszelkiego rodzaju sportów musi być komfortowe i zapewnić Ci bezpieczeństwo. Nie ma nic gorszego niż „głupi uraz”, który odbierze Ci chęć do ćwiczeń. Wybierając buty zwróć uwagę, na to aby nie powodował przykrych urazów takich jak odciski czy obtarcia. Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie swoich potrzeb i oczekiwań pokładanych w obuwiu. Wystarczy zadać sobie pytanie: „co robię na siłowni? jak ćwiczę?”. Od specyfiki twojego treningu zależy to, jakich butów potrzebujesz.
Trening na siłowni

Jeśli ćwiczenia na siłowni utożsamiasz z aktywnym trybem życia, dbaniem o kondycję i pracą nad sylwetką to musisz zaopatrzyć się w buty, które oprócz wygody użytkowania będą gwarantowały Ci stabilizację podczas ćwiczeń. Wiele osób na siłownie zabiera lekkie buty do biegania lub piłki halowej. O ile ćwiczą na bieżni lub przyrządach ogólnorozwojowych nie jest to problem. W przypadku pracy z obciążaniem – sztangami lub hantlami, ważna jest dobra stabilizacja stopy i fakt, że na stawy przekazywane jest duże obciążenie. W tym przypadku warto, aby obuwie miało grubszą podeszwę i zabezpieczało kostkę. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji i doboru ćwiczeń.
Buty dla kulturysty

Sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku ćwiczeń siłowych z dużymi ciężarami. W tym przypadku bezpieczeństwo i stabilizacja jest kwestia fundamentalną. Sztangiści czy strongmani podczas podnoszenia ciężarów maksymalnie obciążają dolna partię ciała. Profesjonalne buty do sportów siłowych charakteryzują się odpowiednio wyprofilowaną podeszwą (w kształcie klina) zapewniającą maksymalną stabilizację i rozkład masy. Są wykonane z najwyższej jakości materiałów (skóra, drewno i tworzywa polimerowe), dlatego mogą służyć przez długi okres. Niestety ich podstawową wadą jest wysoka cena. Myśląc jednak o profesjonalnym uprawianiu sportów siłowych warto rozważyć tę opcję, bo w grę wchodzi nasze zdrowie.